Charlie Denton Relays Results

It was a beautiful day for the Charlie Denton Relays on Saturday in Bismarck.

The final results are below:

Girls:
1) Century High School, 258.5
2) Minot, 134.5
3) Bismarck High, 103
4) Watford City, 42
5) Shiloh Christian, 37
6) Mandan, 26
7) Bismarck Legacy, 25
8) Dawson, 21
9) Barnes County North, 14
9) Southern McLean, 14
11) New Salem Almont, 12
12) Williston High, 8
12) Bismarck St. Mary's, 8

100m - Morgan Kleinjan, Century
200m - Cara Haussler, Bismarck
400m - Cara Haussler, Bismarck
800m - Jaiden Schuette, Century
1600m - Kelby Anderson, Century
3200m - Mattie Shirley Fairbairn. Bismarck
100m Hurdles - Kylie Alexander, Minot
300m Hurdles - Sophie Bengson, Minot
4x100 Relay - Century (Mikayla Dietz, Carly Fornshell, Brooke Gayton, Lexi Spotts)
4x200 Relay - Minot (Madison Milbrath, Sophie Bengson, Annika Arnold, Kylie Alexander)
4x400 Relay - Minot (Madison Milbrath, Annika Arnold, Kylie Alexander, Sophie Bengson)
4x800 Relay - Minot (Madison Milbrath, Aubree Meyer, Brook Nelson, Meg Super)
High Jump - Cassidy Wilhelm, Century
Pole Vault - Morgan Gietzen, Century
Long Jump - Elise Bauman, Century
Triple Jump - Ricki Lindley, Watford City (37-03.5 - new meet record)
Shot Put - Maggie Schwarzkopf, Century
Discus - Maggie Schwarzkopf, Century
Javelin - Jessica Drady, Minot

Boys Results:
1) Bismarck High, 188
2) Bismarck Century ,179
3) Minot, 77
4) Bismarck Legacy, 40
5) Bismarck St. Mary's, 39
6) Dickinson Trinity, 34
7) New Town, 30
8) Shiloh Christian, 29
9) Mandan High School, 28
9) Dawson, 28
11) Watford City, 25
12) New Salem-Almont, 18
13) Williston, 15
14) Southern McLean, 7

100m - Karter Gorney, Minot
200m - Hunter Johnson, Bismarck
400m - Jacob Richter, Century
800m - Byrne Curl, St. Mary's
1600m - Elliott Stone, Shiloh
3200m - Sam Clausnitzer, Bismarck
110m Hurdles - Zach Sweep, Century
300m Hurdles - Andrew Steinwand, Century
4x100 - Bismarck (Ron Corley, Hunter Johnson, Austin Streyle, Parker Thompson)
4x200 - Bismarck (Derek Leingang, Isaac Marschall, Austin Streyle, Lyndon Mertz)
4x400 - Legacy (Austin Hill, Austin Wolf, Thomas Tieszen, Beau Brannan)
4x800 - Century (Jacob Richter, Colin Olson, Brandon Kraenzel, Kyland Ziegler)
High Jump - Davis Koppinger, Minot
Pole Vault - Jace Kruger, Dickinson Trinity
Long Jump - Ron Corley, Bismarck
Triple Jump - Spencer Rebel, New Salem-Almont
Shot Put - Jon Tharaldsen, Bismarck
Discus - Elijah Grady, New Town
Javelin - Beau Ackerman, Dawson